Solitaire Laönnois - Différentes Pièces - 1753

Kezdőlicit
€ 1

Adja hozzá kedvenceihez, hogy értersítést kapjon az árverés kezdetekor!

Ilaria Colombo
Szakértő
Ilaria Colombo által kiválasztva

Régi könyvek szakértője, teológiai vitákra szakosodva 1999 óta.

Becslés  € 850 - € 2 500
Catawiki Vevővédelem

A befizetést biztonságban megőrizzük, amíg a termék kézbesítése meg nem történik. Részletek megtekintése

Trustpilot 4.4 | 134906 vélemény

A Trustpilot-on kiváló értékelésű.

Leírás az eladótól

LAONI TALÁLKOZÓ ÉS A MAGÁNA UNIVERZUMA

Elbűvölő, XVIII. századi francia kézirat, amelyet 1753-ban készítettek, és egy rejtélyes „Solitaire Laönnois”-nak tulajdonítanak, amely kifejezetten egy igazi tudós zsebkönyvének minősül: személyes gyűjtemény szövegekből, gondolatokból és idézetekből korábbi szerzőktől, próza és vers között rendezve. A több mint 500 oldalnyi kézirat az intellektuális magángyakorlatot tanúsítja, szinte meditációs jelleggel, ahol az olvasás, másolás és átírás a tudásépítés eszközeivé válik. A kötet a tartalmak változatosságával, több kortárs kéz jelenlétével és apró grafikus díszítő elemekkel kiemelkedik, tükrözve a XVII–XVIII. századi francia irodalmi kultúra élő áttekintését.
MARKET VALUE
XVIII. századi francia kéziratok keverék jelleggel és személyes jelleggel piacra kerülnek, de szűk, mégis stabil piacuk van. Jó állapotú, azonosítható szerzőkhöz köthető tartalmú példányok értéke 1.500–3.500 euró között mozoghat.

FIZIKAI LEÍRÁS ÉS ÁLLAPOT
Kora korabeli teljes bőr kötésű kötet kopottas nyomokkal. Zsugorodó gerinc díszítéssel. Belső rész kartonjára kéziratlapokból áll, néhány folttal és használati jelzéssel. A szöveg két különböző korabeli írásbeliséggel készült, ami a fokozatos vagy kollaboratív gyűjtés jele. Apró kéziratos rajzok és díszítő elemek jelenléte. A címsor a kézirat előlapján növényi motívummal keretezve. Néhány oldalon margális jegyzetek és olvasási jelek találhatók. Régi könyveknél, több évszázados történettel, előfordulhatnak kisebb tökéletlenségek, amelyeket a leírásban nem mindig vettek figyelembe. Pp. 500; (2).

TELJES CÍM ÉS SZERZŐ
Recueil de différentes pièces, tant en prose qu’en vers, extraites des livres de divers auteurs, ou différents manuscrits, copiés en partie par “Le Solitaire Laönnois”, 1753.
Solitaire Laönnois

KÖRNYEZET ÉS JELENTÔSSÉG
Ez a kézirat a zibaldonivá és a személyes gyűjtemények hagyományához tartozik, amelyek a XVII–XVIII. századi európai tudós kultúrában jellemzőek. A készítő, aki „Solitaire Laönnois” néven azonosítható, félhivatalos, akár félkolostori szerzetesi, íródó értelmiségi alak lehet, aki válogatott szövegek kiválogatásával és átírásával foglalkozik. A mű morális maximizmusokat, filozófiai elmélkedéseket, irodalmi kivonatokat és költeményeket gyűjt össze, intellektuális meditációs eszközként és személyes archívumként működve. A szövegek numerikus rendszere és rendezett felépítése utal egy rendszerezett, talán enciklopédikus szándékra, miközben intimitást is őriz, és nem nyilvános közzétételre született. Ebben az értelemben a kézirat ritka példája a magántudás kultúrájának, ahol a tudás nem hever kiemelve, hanem lerakódik.

A SZERZŐ ÉLETRAJA
A „Solitaire Laönnois” személye bizonytalanul azonosítható. A „solitaire” kifejezés arra utalhat, hogy a szerző vallási kötődésű vagy önkéntes visszavonulásban élő személy lehet, talán egy egyházi vagy félig kolostori környezetben. Laonból (Laönnois) származik, ami északi Franciaország földrajzi gyökereire utal. Az összegző tevékenysége erős irodalmi képzettséget és a tudás átadására, átdolgozására irányuló érdeklődést mutat.

TÖRTÉNET ÉS KÖREZMENÉS
Úgy tartják, hogy 1753-ban Laon fennsíkján egy tudós élt, akit csak Solitaire Laönnois-nak neveztek. Nem volt szerzetes vagy teljes elvonuló a kanonikus szabályok szerint: félig elhagyatott házban élt, egy ősi toronyban a középkori falakba építve, és kevés látogatót vett be, mindig a szürkületben.
A rajtolt aláírt kézirat — Solitaire Laönnois, 1753 — nem átlagos mű. Szolgálhat mint morális elmélkedések füzeteként, de hamar kiszélesedik egy bonyolultabb felépítés felé: meditációk töredékei, emberi viselkedés megfigyelései és hirtelen elmozdulások a sötét fikciós filozófia felé, mintha ködköreit vetné. Néhány részlet a „szociális álarcokról” és az „ugrósztásokban eljátszott életekről” szólnak, előrevetítve olyan érzékenységet, amely meglepően modernnek tűnik.

Helyi hagyomány szerint az írót egy korábbi jogász lehetett, talán megbukott bíró, aki megbánásból visszavonult, miután tanúja volt egy pernek, amely meggyőzte az emberi igazság megvalósíthatatlanságáról. Ettől kezdve úgy döntött, hogy „kint a városon, de elég közel ahhoz, hogy megfigyelje”, évekig jegyezte a férfiak bűneit, ambícióit és hipokrisziáit.

A kézirat, kisírással és ideges, tatuált írógéppel írt, folyamatos javításokat tartalmaz, mintha az író minden állítást megkérdőzne abban a pillanatban, amikor azt a papírra vetette. Néhány oldalnál rejtélyes szimbólumok — kis geometriai jelek, szinte talizmánok — tűnnek fel, amelyek nem találhatók a szövegben, és amelyeket egzotikus gyakorlatok iránti érdeklődésre, vagy sokkal egyszerűen csak egy személyes kódolási rendszerre utaló feltételezések alapjául szolgáltak.

BIBLIOGRÁFIA ÉS REFERENCIÁK
Chartier, Roger, Inscrire et effacer: culture écrite et littérature; Darnton, Robert, The Literary Underground of the Old Regime; Harvard Library, cataloghi di manoscritti francesi del XVIII secolo; BnF (Bibliothèque nationale de France), département des manuscrits, raccolte di miscellanee letterarie; estudiosi della cultura manoscritta francese pre-rivoluzionaria; cataloghi di vendita antiquaria relativi a recueils manoscritti settecenteschi.

Az eladó története

Luxus Könyvek: A go-to útmutató a irodalmi kincsek megszerzéséhez! Belevágva a ritka és örökérvényű nyomtatott művek gyűjtésének izgalmas útjába? Itt van a szemtanú gyors összefoglalója, a „Gyűjtő Zsírkártyája”, hogy ne csak lapozz, hanem értéket is gyűjts: 1. Kiadás és ritkaság: A ritkaság a játék neve. Első kiadások, limitált példányszámok, és olyan könyvek, amelyek látványos illusztrációkkal vagy lenyűgöző kötésekkel büszkélkedhetnek? Tekintsd őket a gyűjtővilág VIP-jeinek. 2. Állapot és méret: Képzeld el – egy példány végig megőrzött, kopásoktól mentes állapotban. Most forgassuk fel a kártyákat: kopás, elszíneződés – ők a gonoszok itt. És ne felejtsd el felmérni a méreteket, mert a könyv mérete is számít a gyűjtők univerzumában. 3. Hitelesség: A hamisítványok és másolatok világában a könyv hitelességének igazolása a szuperhős lépésed. Szakértői vizsgálat és hitelesítés – megbízható segítőid ebben a küldetésben. 4. Származás (provenance): Kivel volt együtt a könyv előtted? Ha a könyv híres személyekkel kapcsolódott össze vagy történelmi események kereszttűzében járt, az értéke az egekbe szökik. Minden könyvnek megvan a maga története, de néhányé nagyobb dobás. 5. Kérés és piaci trendek: A könyvek értékeit tekintsd úgy, mint az irodalmi világ tőzsdéjét. Maradj éber a gyűjtői trendek és piaci mozgások terén, hogy kiaknázhasd az érték hullámait. 6. Tárgykör: Néhány téma olyan, mint a jó bor – idővel csak jobb lesz. Merülj el olyan témákban, amelyek időtálló vonzerővel bírnak, vagy lovagolj a kulturális és történelmi relevancia felé, amely most bontakozik. 7. Kötés és dizájn: A szépség nem csak a külsőn múlik. Bonyolult kötéseket, lenyűgöző fedeleket és illusztrációkat – ezek a kiegészítők, amelyek a gyűjtemény szemében a kifutóra készítik a könyvet. 8. Kapcsolati példányok: Személyes érintésű könyvek – legyen szó a szerzővel való kapcsolatról vagy hírességhez fűződő kötődésről – megnövelik a történeti hatást. Egy könyv egy backstory-vel? Számíthatsz rá. 9. Befektetési potenciál: Szenvedély az motor, de néhány gyűjtő a jövőbeli hozamokra is vadászik. Megjegyzendő azonban, hogy a könyvpiac olyan kiszámíthatatlan lehet, mint egy cselekménycsavar. 10. Szakértői tanács: Új vagy a játékban? Ne menj egyedül. Kérj tanácsot a könyv-guruktól, járj könyvvásárokon, és csatlakozz gyűjtői közösségekhez. Mi, a Luxus Könyvek, a ritka könyvek galaxisának Yodái vagyunk, segítve, hogy gyűjteményeid a kifinomultságot és a kulturális tekintélyt sugallják. Mert a ritka könyvek gyűjtése nem csak a dollárjelek körül forog – ez a hagyaték megőrzésének és az irodalmi kincsek felölelésének útja. Boldog gyűjtést!”} }```0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0}
Fordítás a Google Fordító által

LAONI TALÁLKOZÓ ÉS A MAGÁNA UNIVERZUMA

Elbűvölő, XVIII. századi francia kézirat, amelyet 1753-ban készítettek, és egy rejtélyes „Solitaire Laönnois”-nak tulajdonítanak, amely kifejezetten egy igazi tudós zsebkönyvének minősül: személyes gyűjtemény szövegekből, gondolatokból és idézetekből korábbi szerzőktől, próza és vers között rendezve. A több mint 500 oldalnyi kézirat az intellektuális magángyakorlatot tanúsítja, szinte meditációs jelleggel, ahol az olvasás, másolás és átírás a tudásépítés eszközeivé válik. A kötet a tartalmak változatosságával, több kortárs kéz jelenlétével és apró grafikus díszítő elemekkel kiemelkedik, tükrözve a XVII–XVIII. századi francia irodalmi kultúra élő áttekintését.
MARKET VALUE
XVIII. századi francia kéziratok keverék jelleggel és személyes jelleggel piacra kerülnek, de szűk, mégis stabil piacuk van. Jó állapotú, azonosítható szerzőkhöz köthető tartalmú példányok értéke 1.500–3.500 euró között mozoghat.

FIZIKAI LEÍRÁS ÉS ÁLLAPOT
Kora korabeli teljes bőr kötésű kötet kopottas nyomokkal. Zsugorodó gerinc díszítéssel. Belső rész kartonjára kéziratlapokból áll, néhány folttal és használati jelzéssel. A szöveg két különböző korabeli írásbeliséggel készült, ami a fokozatos vagy kollaboratív gyűjtés jele. Apró kéziratos rajzok és díszítő elemek jelenléte. A címsor a kézirat előlapján növényi motívummal keretezve. Néhány oldalon margális jegyzetek és olvasási jelek találhatók. Régi könyveknél, több évszázados történettel, előfordulhatnak kisebb tökéletlenségek, amelyeket a leírásban nem mindig vettek figyelembe. Pp. 500; (2).

TELJES CÍM ÉS SZERZŐ
Recueil de différentes pièces, tant en prose qu’en vers, extraites des livres de divers auteurs, ou différents manuscrits, copiés en partie par “Le Solitaire Laönnois”, 1753.
Solitaire Laönnois

KÖRNYEZET ÉS JELENTÔSSÉG
Ez a kézirat a zibaldonivá és a személyes gyűjtemények hagyományához tartozik, amelyek a XVII–XVIII. századi európai tudós kultúrában jellemzőek. A készítő, aki „Solitaire Laönnois” néven azonosítható, félhivatalos, akár félkolostori szerzetesi, íródó értelmiségi alak lehet, aki válogatott szövegek kiválogatásával és átírásával foglalkozik. A mű morális maximizmusokat, filozófiai elmélkedéseket, irodalmi kivonatokat és költeményeket gyűjt össze, intellektuális meditációs eszközként és személyes archívumként működve. A szövegek numerikus rendszere és rendezett felépítése utal egy rendszerezett, talán enciklopédikus szándékra, miközben intimitást is őriz, és nem nyilvános közzétételre született. Ebben az értelemben a kézirat ritka példája a magántudás kultúrájának, ahol a tudás nem hever kiemelve, hanem lerakódik.

A SZERZŐ ÉLETRAJA
A „Solitaire Laönnois” személye bizonytalanul azonosítható. A „solitaire” kifejezés arra utalhat, hogy a szerző vallási kötődésű vagy önkéntes visszavonulásban élő személy lehet, talán egy egyházi vagy félig kolostori környezetben. Laonból (Laönnois) származik, ami északi Franciaország földrajzi gyökereire utal. Az összegző tevékenysége erős irodalmi képzettséget és a tudás átadására, átdolgozására irányuló érdeklődést mutat.

TÖRTÉNET ÉS KÖREZMENÉS
Úgy tartják, hogy 1753-ban Laon fennsíkján egy tudós élt, akit csak Solitaire Laönnois-nak neveztek. Nem volt szerzetes vagy teljes elvonuló a kanonikus szabályok szerint: félig elhagyatott házban élt, egy ősi toronyban a középkori falakba építve, és kevés látogatót vett be, mindig a szürkületben.
A rajtolt aláírt kézirat — Solitaire Laönnois, 1753 — nem átlagos mű. Szolgálhat mint morális elmélkedések füzeteként, de hamar kiszélesedik egy bonyolultabb felépítés felé: meditációk töredékei, emberi viselkedés megfigyelései és hirtelen elmozdulások a sötét fikciós filozófia felé, mintha ködköreit vetné. Néhány részlet a „szociális álarcokról” és az „ugrósztásokban eljátszott életekről” szólnak, előrevetítve olyan érzékenységet, amely meglepően modernnek tűnik.

Helyi hagyomány szerint az írót egy korábbi jogász lehetett, talán megbukott bíró, aki megbánásból visszavonult, miután tanúja volt egy pernek, amely meggyőzte az emberi igazság megvalósíthatatlanságáról. Ettől kezdve úgy döntött, hogy „kint a városon, de elég közel ahhoz, hogy megfigyelje”, évekig jegyezte a férfiak bűneit, ambícióit és hipokrisziáit.

A kézirat, kisírással és ideges, tatuált írógéppel írt, folyamatos javításokat tartalmaz, mintha az író minden állítást megkérdőzne abban a pillanatban, amikor azt a papírra vetette. Néhány oldalnál rejtélyes szimbólumok — kis geometriai jelek, szinte talizmánok — tűnnek fel, amelyek nem találhatók a szövegben, és amelyeket egzotikus gyakorlatok iránti érdeklődésre, vagy sokkal egyszerűen csak egy személyes kódolási rendszerre utaló feltételezések alapjául szolgáltak.

BIBLIOGRÁFIA ÉS REFERENCIÁK
Chartier, Roger, Inscrire et effacer: culture écrite et littérature; Darnton, Robert, The Literary Underground of the Old Regime; Harvard Library, cataloghi di manoscritti francesi del XVIII secolo; BnF (Bibliothèque nationale de France), département des manuscrits, raccolte di miscellanee letterarie; estudiosi della cultura manoscritta francese pre-rivoluzionaria; cataloghi di vendita antiquaria relativi a recueils manoscritti settecenteschi.

Az eladó története

Luxus Könyvek: A go-to útmutató a irodalmi kincsek megszerzéséhez! Belevágva a ritka és örökérvényű nyomtatott művek gyűjtésének izgalmas útjába? Itt van a szemtanú gyors összefoglalója, a „Gyűjtő Zsírkártyája”, hogy ne csak lapozz, hanem értéket is gyűjts: 1. Kiadás és ritkaság: A ritkaság a játék neve. Első kiadások, limitált példányszámok, és olyan könyvek, amelyek látványos illusztrációkkal vagy lenyűgöző kötésekkel büszkélkedhetnek? Tekintsd őket a gyűjtővilág VIP-jeinek. 2. Állapot és méret: Képzeld el – egy példány végig megőrzött, kopásoktól mentes állapotban. Most forgassuk fel a kártyákat: kopás, elszíneződés – ők a gonoszok itt. És ne felejtsd el felmérni a méreteket, mert a könyv mérete is számít a gyűjtők univerzumában. 3. Hitelesség: A hamisítványok és másolatok világában a könyv hitelességének igazolása a szuperhős lépésed. Szakértői vizsgálat és hitelesítés – megbízható segítőid ebben a küldetésben. 4. Származás (provenance): Kivel volt együtt a könyv előtted? Ha a könyv híres személyekkel kapcsolódott össze vagy történelmi események kereszttűzében járt, az értéke az egekbe szökik. Minden könyvnek megvan a maga története, de néhányé nagyobb dobás. 5. Kérés és piaci trendek: A könyvek értékeit tekintsd úgy, mint az irodalmi világ tőzsdéjét. Maradj éber a gyűjtői trendek és piaci mozgások terén, hogy kiaknázhasd az érték hullámait. 6. Tárgykör: Néhány téma olyan, mint a jó bor – idővel csak jobb lesz. Merülj el olyan témákban, amelyek időtálló vonzerővel bírnak, vagy lovagolj a kulturális és történelmi relevancia felé, amely most bontakozik. 7. Kötés és dizájn: A szépség nem csak a külsőn múlik. Bonyolult kötéseket, lenyűgöző fedeleket és illusztrációkat – ezek a kiegészítők, amelyek a gyűjtemény szemében a kifutóra készítik a könyvet. 8. Kapcsolati példányok: Személyes érintésű könyvek – legyen szó a szerzővel való kapcsolatról vagy hírességhez fűződő kötődésről – megnövelik a történeti hatást. Egy könyv egy backstory-vel? Számíthatsz rá. 9. Befektetési potenciál: Szenvedély az motor, de néhány gyűjtő a jövőbeli hozamokra is vadászik. Megjegyzendő azonban, hogy a könyvpiac olyan kiszámíthatatlan lehet, mint egy cselekménycsavar. 10. Szakértői tanács: Új vagy a játékban? Ne menj egyedül. Kérj tanácsot a könyv-guruktól, járj könyvvásárokon, és csatlakozz gyűjtői közösségekhez. Mi, a Luxus Könyvek, a ritka könyvek galaxisának Yodái vagyunk, segítve, hogy gyűjteményeid a kifinomultságot és a kulturális tekintélyt sugallják. Mert a ritka könyvek gyűjtése nem csak a dollárjelek körül forog – ez a hagyaték megőrzésének és az irodalmi kincsek felölelésének útja. Boldog gyűjtést!”} }```0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0;0}
Fordítás a Google Fordító által

Részletek

Könyvek száma
1
Szerző/ Illusztrátor
Solitaire Laönnois
Könyvcím
Différentes Pièces
Téma
History
Állapot
Nyelv
Francia
Publication year oldest item
1753
Original language
Igen
Kötés
Bőr
Extrák
Kézzel színezett illusztrációk
Height
195 mm
Oldalak száma
502
Width
128 mm
Aláírás
Nem szignált
Hitelességi tanúsítvánnyal rendelkezik
Nem
OlaszországEllenőrzött
104
Eladott tárgyak
100%
protop

Hasonló tárgyak

Önnek ajánlott:

Könyvek