Tiffany & Co. - 2-delat smyckeset Silver

04
dagar
05
timmar
54
minuter
43
sekunder
Aktuellt bud
€ 30
Reservationspriset är ej uppnått
Anna Pieront
Expert
Uppskattat pris  € 700 - € 800
GB
30 €
GB
25 €
GB
20 €

Catawikis köparskydd

Din betalning är säker hos oss tills du får ditt objekt.Se detaljer

Trustpilot 4.4 | 138275 omdömen

Betygsatt utmärkt på Trustpilot.

Tiffany & Co. Return to Tiffany halsband i silver, 925 sterling silver, cirka 53 g, lås lobster clasp, mycket gott vintage skick utan laboratorierapport, inkluderar det ikoniska Return to Tiffany ovala token.

AI-assisterad sammanfattning

Beskrivning från säljaren

Tiffany & Co. Return to Tiffany — Original Silverkedja, 925 Sterling Silver
Denna eleganta signaturkedja från Return to Tiffany-kollektionen är tillverkad av 925 sterling silver. Tillverkad av runda länkar (rolo-kedja) med ett klassiskt hakeförslutning, den har ett ikoniskt ovalt hänge med den signaturpräglade inskriptionen:
"PLEASE RETURN TO TIFFANY & CO. NEW YORK 925"
Detta hänge är den igenkännbara symbolen för den legendariska Return to Tiffany-kollektionen, inspirerad av varumärkets historiska registreringsnycklar.
Specifikationer:
Varumärke: Tiffany & Co.
Kollektion: Return to Tiffany
Material: 925 sterling silver
Vikt: Rolo-länk
Spänne: hakeförslutning
Vikt: 52,88 g (foto)
Stämplar: Tiffany & Co., New York, 925, 925-hallmärke på spännet
Tillverkningens land: USA
Skick:
Mycket gott vintage-skick. Silvret har en vacker naturlig lyster, med endast mindre yts signs of wear typiska för försiktig användning. Graveringen är tydlig och läsbar, och spännet fungerar bra.
Innehåll:
Tiffany & Co. halsband
Signatur Return to Tiffany ovalt hänge

Denna del är perfekt att bära ensam eller som bas för signatur Tiffany & Co.-penndäntar. Med en imponerande vikt nästan 53 gram ser kedjan solid och imponerande ut, samtidigt som den behåller varumärkets enkla signaturstil.
Alla föremål rengörs, poleras och kontrolleras innan avsändning.
Föremål kommer att förpackas säkert och tryggt.
Observera: Tullar och importavgifter kan tillkomma för internationella köpare. Budgivare ansvarar för eventuella tullavgifter.
Frakt - försäkrad försändelse

Tiffany & Co. Return to Tiffany — Original Silverkedja, 925 Sterling Silver
Denna eleganta signaturkedja från Return to Tiffany-kollektionen är tillverkad av 925 sterling silver. Tillverkad av runda länkar (rolo-kedja) med ett klassiskt hakeförslutning, den har ett ikoniskt ovalt hänge med den signaturpräglade inskriptionen:
"PLEASE RETURN TO TIFFANY & CO. NEW YORK 925"
Detta hänge är den igenkännbara symbolen för den legendariska Return to Tiffany-kollektionen, inspirerad av varumärkets historiska registreringsnycklar.
Specifikationer:
Varumärke: Tiffany & Co.
Kollektion: Return to Tiffany
Material: 925 sterling silver
Vikt: Rolo-länk
Spänne: hakeförslutning
Vikt: 52,88 g (foto)
Stämplar: Tiffany & Co., New York, 925, 925-hallmärke på spännet
Tillverkningens land: USA
Skick:
Mycket gott vintage-skick. Silvret har en vacker naturlig lyster, med endast mindre yts signs of wear typiska för försiktig användning. Graveringen är tydlig och läsbar, och spännet fungerar bra.
Innehåll:
Tiffany & Co. halsband
Signatur Return to Tiffany ovalt hänge

Denna del är perfekt att bära ensam eller som bas för signatur Tiffany & Co.-penndäntar. Med en imponerande vikt nästan 53 gram ser kedjan solid och imponerande ut, samtidigt som den behåller varumärkets enkla signaturstil.
Alla föremål rengörs, poleras och kontrolleras innan avsändning.
Föremål kommer att förpackas säkert och tryggt.
Observera: Tullar och importavgifter kan tillkomma för internationella köpare. Budgivare ansvarar för eventuella tullavgifter.
Frakt - försäkrad försändelse

Uppgifter

Era
1900-2000
Certifiering
Ingen laboratorierapport
Märke
Tiffany & Co.
Metall
Silver
Märkessmycken
Ja
Vikt
53 g
Skick
Mycket bra skick - lite använd med några tecken på användning
Kön
Kvinnor
Såldes av
IsraelVerifierad
1764
Sålda objekt
100%
Privattop

Ansvarsfriskrivning

Catawiki strävar alltid efter att erbjuda dig bästa möjliga köpupplevelse. Våra experter granskar och väljer ut varje objekt virtuellt i enlighet med våra riktlinjer för inlämning. Även om vi strävar efter att tillhandahålla en detaljerad beskrivning och fotografier av varje smyckesföremål, kan avvikelser eller felaktigheter förekomma. Det är ditt ansvar att granska all information som tillhandahålls om ett objekt, inklusive skick och beskrivning, innan du gör en beställning. Säljare är ansvariga för information, bilder och beskrivning som tillhandahålls, inklusive kvalitet, kvantitet och typ av de smycken som levereras. En liten defekt som inte syns på bilden men som finns med i beskrivningen är inte en avvikelse. En labbrapport är inte en garanti, värdering eller bedömning av de artiklar som beskrivs däri. En labbrapport innehåller endast egenskaperna hos en artikel som beskrivs efter att den har graderats, testats, undersökts och analyserats med hjälp av de tekniker och den utrustning som användes vid tidpunkten för undersökningen hos det specifika labbet. Resultatet av en eventuell annan granskning av artikeln kan skilja sig åt beroende på när, hur, av vem och med vilken betygsstandard artikeln granskas. Dessutom, eventuella förändringar och förbättringar av teknik och utrustning som kan ha inträffat och som kan göra det möjligt för granskaren att upptäcka, bland annat, användningen av processer för att ändra egenskaperna hos en artikel som tidigare inte kunde upptäckas, inte automatiskt att föremålet inte överensstämmer med sin beskrivning.

Catawiki strävar alltid efter att erbjuda dig bästa möjliga köpupplevelse. Våra experter granskar och väljer ut varje objekt virtuellt i enlighet med våra riktlinjer för inlämning. Även om vi strävar efter att tillhandahålla en detaljerad beskrivning och fotografier av varje smyckesföremål, kan avvikelser eller felaktigheter förekomma. Det är ditt ansvar att granska all information som tillhandahålls om ett objekt, inklusive skick och beskrivning, innan du gör en beställning. Säljare är ansvariga för information, bilder och beskrivning som tillhandahålls, inklusive kvalitet, kvantitet och typ av de smycken som levereras. En liten defekt som inte syns på bilden men som finns med i beskrivningen är inte en avvikelse. En labbrapport är inte en garanti, värdering eller bedömning av de artiklar som beskrivs däri. En labbrapport innehåller endast egenskaperna hos en artikel som beskrivs efter att den har graderats, testats, undersökts och analyserats med hjälp av de tekniker och den utrustning som användes vid tidpunkten för undersökningen hos det specifika labbet. Resultatet av en eventuell annan granskning av artikeln kan skilja sig åt beroende på när, hur, av vem och med vilken betygsstandard artikeln granskas. Dessutom, eventuella förändringar och förbättringar av teknik och utrustning som kan ha inträffat och som kan göra det möjligt för granskaren att upptäcka, bland annat, användningen av processer för att ändra egenskaperna hos en artikel som tidigare inte kunde upptäckas, inte automatiskt att föremålet inte överensstämmer med sin beskrivning.

Liknande objekt

För dig i

Smycken