Ublast - Square - Multifunction - REF.UBSQMF44BK - Ltd. Edition - Men - 2026
Over six years of professional experience in watches with extensive collector network.
|---|---|---|
Catawiki Buyer Protection
Your payment’s safe with us until you receive your object.View details
Trustpilot 4.4 | 133090 reviews
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Square Multifunction quartz watch, reference REF.UBSQMF44BK, Limited Edition, 44 mm stainless steel case, leather band over 200 mm, new with original box, papers and two-year international warranty.
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST – SQUARE - Multifunzione" Limited Edition
FUNCTIONS: multifunction
CASE: 316L stainless steel
DIAMETER: Ø 44 mm
CASE HEIGHT: 9.2 mm
BEZEL: brushed/polished 316L stainless steel - fixed with eight screws
FINISH: polished
CROWN: 316L stainless steel - screwed down
GLASS: flat sapphire
BACK: 316L stainless steel - closed with four screws
WATER RESISTANCE: 5 ATM - 50 meters
MOVEMENT: Seiko VH83 quartz - multifunction
DIAL: relief work - applied indices with luminous inserts - polished hands with luminous inserts
CLASP: 22 mm - stainless steel 316L pin buckle
STRAP: genuine Italian leather - hand finished
WEIGHT: 92 g
CONDITION
New, never worn – includes international two-year warranty
PACKAGE CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH A DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - DOMESTIC AND EUROPE
No additional fees within the European Union
SHIPPING INSURANCE - EXTRA-EUROPE - WORLD
FEEDBACK
Seller's Story
Translated by Google TranslateOfficial Authorized Dealer
FUNCTIONS: multifunction
CASE: 316L stainless steel
DIAMETER: Ø 44 mm
CASE HEIGHT: 9.2 mm
FINISH: polished
GLASS: flat sapphire