Ublast - Brigate - REF.UBBRG42BZBK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
19
hours
37
minutes
27
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Brigate Limited Edition, reference REF.UBBRG42BZBK, 42 mm stainless steel case, automatic Seiko NH35 movement, long 20 mm Tropic rubber strap, new and unworn with original box, papers and international warranty, water resistant to 200 meters.
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST - BRIGATE" - Limited Edition
Stainless steel 316L case – sapphire crystal – Japanese Seiko NH35 automatic – Tropic FKM strap
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date
CASE: 316L stainless steel - bronze IP treatment
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: sandblasted
CROWN: screwed-down - 316L stainless steel - bronze IP treatment
GLASS: sapphire
CASE BACK: screwed-down - 316L stainless steel
WATER RESISTANCE: 20 ATM - 200 meters
MOVEMENT: Seiko NH35
DIAL: matte - luminous Roman numerals - luminous hands
BUCKLE: 18 mm - pin buckle - 316L stainless steel - bronze IP treatment
STRAP: 20 mm - Tropic rubber FKM
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
New, never worn – includes international two-year warranty
INCLUDED
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse in ITALY
SHIPPING INSURED - DOMESTIC AND EUROPE
No additional charges within the European Union
SHIPPING INSURED - EXTRA EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: sandblasted
GLASS: sapphire
MOVEMENT: Seiko NH35
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
INCLUDED
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Objects sold
100%