Ublast - Brigate - REF.UBBRG42BZBK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
20
hours
51
minutes
20
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Brigate, reference REF.UBBRG42BZBK Ltd. Edition, 42 mm stainless steel automatic with Seiko NH35 movement, long 20 mm Tropic rubber strap, new, with original box, papers and two-year international warranty, water resistant to 200 m.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST - BRIGATE" - Limited Edition
Stainless steel case 316L - sapphire crystal – Japanese automatic Seiko NH35 - Tropic FKM strap
FUNCTIONS: hour - minute - second - date
CASE: 316L stainless steel - bronze IP treatment
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: blasted
CROWN: screw-down - 316L stainless steel - bronze IP treatment
GLASS: sapphire
CASE BACK: screw-down - 316L stainless steel
WATER RESISTANCE: 20 ATM - 200 meters
MOVEMENT: Seiko NH35
DIAL: matte - luminous Roman numerals - luminous hands
BUCKLE: 18 mm - pin buckle - 316L stainless steel - bronze IP treatment
STRAP: 20 mm - Tropic rubber FKM
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
New, never worn – two-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL DATER WATCHES
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - DOMESTIC AND EUROPE
No additional tax to be paid within the European Union
SHIPPING INSURANCE - EXTRA EU - WORLD
Official Authorized Dealer
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: blasted
GLASS: sapphire
MOVEMENT: Seiko NH35
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL DATER WATCHES
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Brigate
Band material
Rubber
Reference number
REF.UBBRG42BZBK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%