Ublast - Oracle Bronze Ltd. Edition - REF.UBORA40FLBU - Men - 2026
days
08
hours
08
minutes
28
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Oracle Bronze Limited Edition, Ref. REF.UBORA40FLBU, a 40 mm bronze case automatic with Seiko NH35 movement, leather strap long over 200 mm, new with original box, papers and two-year international warranty, 300 m water resistance.
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model “UBLAST - ORACLE BRONZE – Limited Edition”
Function: hours - minutes – seconds
Case: 40x13.6mm – bronze
Dial: with raised indices - luminescent hands
Bezel: bronze 120 unidirectional clicks
Movement: reliable Japanese automatic Seiko NH35 - 41-hour power reserve - 24 jewels
Crystal: domed sapphire
Crown: bronze
Case back: 316L stainless steel
Strap: genuine leather made in Italy – (about 250 mm including case)
Clasp: bronze – buckle/pin
Water resistance: 30 ATM - 300 M - 990FT
Gender: men
Weight: about 90 g
CONDITIONS
New, never worn – 2-year international warranty included
INCLUDED
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH A DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
No additional taxes payable within the European Union
EXTRA-EUROPEAN SHIPPING - WORLD
Official Authorized Dealer
Case: 40x13.6mm – bronze
Crystal: domed sapphire
Crown: bronze
Clasp: bronze – buckle/pin
Gender: men
Weight: about 90 g
CONDITIONS
INCLUDED
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
Model
Oracle Bronze Ltd. Edition
Band material
Leather
Reference number
REF.UBORA40FLBU
Band length
Long (over 200 mm)
Case material
Gunmetal
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%