Ublast - Square - Multifunction - REF.UBSQMF44PPL - Ltd. Edition - Men - 2026
days
20
hours
08
minutes
21
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Square - Multifunction watch, reference REF.UBSQMF44PPL, quartz movement, 44 mm stainless steel case, period 2020+, leather band, new with original box, papers and international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST – SQUARE - Multifunzione" Limited Edition
FUNCTIONS: multifunction
CASE: 316L stainless steel
DIAMETER: Ø 44 mm
CASE HEIGHT: 9.2 mm
BEZEL: brushed/polished 316L stainless steel - fixed with eight screws
FINISH: polished
CROWN: 316L stainless steel - screwed-down
GLASS: flat sapphire
CASE BACK: 316L stainless steel - closed with four screws
WATER RESISTANCE: 5 ATM - 50 meters
MOVEMENT: Seiko VH83 quartz - multifunction
CLASP: 22 mm - stainless steel 316L tang buckle
STRAP: genuine leather made in Italy - handmade
WEIGHT: 92 g
CONDITIONS
Brand new – never worn – international 2-year warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURED - NATIONAL AND EUROPE
No additional taxes payable within the European Union
SHIPPING INSURED - OUTSIDE EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
FUNCTIONS: multifunction
CASE: 316L stainless steel
DIAMETER: Ø 44 mm
CASE HEIGHT: 9.2 mm
FINISH: polished
GLASS: flat sapphire
WEIGHT: 92 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Square - Multifunction
Band material
Leather
Reference number
REF.UBSQMF44PPL - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Movement
Quartz
Case diameter
44 mm
Objects sold
100%