Ublast - Brigate - REF.UBBRG42BK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
05
hours
50
minutes
02
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Brigate Limited Edition wristwatch, reference REF.UBBRG42BK, 42 mm stainless steel case, automatic Seiko NH35 movement, long (over 200 mm) Tropic rubber strap, new with original box, papers and international 2-year warranty, water resistant to 200 m.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST - BRIGATE" - Limited Edition
Stainless steel 316L case – sapphire crystal – Japanese Seiko NH35 automatic – FKM Tropic strap
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date
CASE: stainless steel 316L
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: brushed
CROWN: screw-down - stainless steel 316L
GLASS: sapphire
CASE BACK: screw-down - stainless steel 316L
WATER RESISTANCE: 20 ATM - 200 meters
MOVEMENT: Seiko NH35
DIAL: matte - luminous Roman numerals - luminous hands
BUCKLE: 18 mm - pin buckle - stainless steel 316L
STRAP: 20 mm - Tropic rubber FKM
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
New, never worn – includes two-year international warranty
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURED - NATIONAL AND EUROPE
No additional tax to be paid within the European Union
SHIPPING INSURED - EXTRA EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
CASE: stainless steel 316L
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: brushed
GLASS: sapphire
MOVEMENT: Seiko NH35
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Brigate
Band material
Rubber
Reference number
REF.UBBRG42BK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%