Ublast - Brigate - REF.UBBRG42BK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
16
hours
12
minutes
02
seconds
Current bid
1 other person has their eye on this
IT
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Brigate Limited Edition, reference REF.UBBRG42BK, 42 mm stainless steel automatic watch with a rubber band, new and unworn, 200 m water resistant, including the original box, papers and warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
We offer the model "UBLAST - BRIGATE" - Limited Edition
Stainless steel 316L case – sapphire crystal – Japanese Seiko NH35 automatic – Tropic FKM strap
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date
CASE: stainless steel 316L
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: brushed
CROWN: screw-down - stainless steel 316L
GLASS: sapphire
CASE BACK: screw-down - stainless steel 316L
WATER RESISTANCE: 20 ATM - 200 meters
MOVEMENT: Seiko NH35
DIAL: matte - luminous Roman numerals - luminous hands
BUCKLE: 18 mm - pin - stainless steel 316L
STRAP: 20 mm - Tropic rubber FKM
WEIGHT: 105 g
CONDITION
New, never worn – includes two-year international warranty
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL DOOLOGS WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders shipped from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - NATIONAL AND EUROPE
No additional tax to be paid within the European Union
SHIPPING INSURANCE - EXTRA-EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
CASE: stainless steel 316L
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: brushed
GLASS: sapphire
MOVEMENT: Seiko NH35
WEIGHT: 105 g
CONDITION
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL DOOLOGS WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Brigate
Band material
Rubber
Reference number
REF.UBBRG42BK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%