Seiko - Brightz Ananta - 6R24-00A0, SAEC001 - Men - 2000-2010
days
02
hours
20
minutes
18
seconds
Current bid
Reserve price not met
Masayuki Nakai
Expert
Selected by Masayuki Nakai
Over 16 years buying and selling 1990s and 2000s watches with expert knowledge.
7 other people are watching this object
PT
PT
Description from the seller
Seiko Brightz Ananta Double Retrograde 6R24-00A0 AT Men's Made in Japan SS Watch #5506700
Good
Brand
Seiko
Band Color
Silver
Band Material
Stainless Steel
Band Width
24×20 mm
Bezel Color
Silver
Case Color
Case Material
Stainless Steel
Case Size
45 mm
Country of Origin
Japan
Customized
No
Department
Men
Dial Color
Black
Display
Analog
Features
12-Hour Dial
Indices
Square Indexes
Lug Width
24 mm
Model
Seiko Brightz Ananta
Movement
Mechanical (Automatic)
Number of Jewels
31 Jewels
Reference Number
6R24-00A0, SAEC001
Style
Casual
Type
Wristwatch
Water Resistance
100 m (10 ATM), Not Tested
With Original Box/Packaging
No
With Papers
Year Manufactured
N/A
Appearance;
Appearance is beautiful.
The box is third party. It is only bonus.
tiny scuffs from normal use.
It shows signs of use.
*Please check photos.
Since the item will be shipped from Japan, customs duties may apply upon arrival.
For more details, please refer to the following link:
https://www.catawiki.com/en/help/fees/do-i-have-to-pay-customs-fees
Affected regions:
UAE
Saudi Arabia
Qatar
Kuwait
Bahrain
Oman
Jordan
Lebanon
Syria
Iraq
Good
Brand
Seiko
Band Color
Band Material
Band Width
24×20 mm
Bezel Color
Case Color
Case Material
Case Size
45 mm
Country of Origin
Japan
Customized
Department
Men
Dial Color
Black
Display
Analog
Features
12-Hour Dial
Indices
Square Indexes
Lug Width
24 mm
Model
Seiko Brightz Ananta
Movement
Mechanical (Automatic)
Number of Jewels
31 Jewels
Reference Number
6R24-00A0, SAEC001
Style
Casual
Type
Wristwatch
Water Resistance
100 m (10 ATM), Not Tested
With Original Box/Packaging
With Papers
Year Manufactured
N/A
Appearance;
Appearance is beautiful.
tiny scuffs from normal use.
It shows signs of use.
*Please check photos.
Affected regions:
UAE
Saudi Arabia
Qatar
Kuwait
Bahrain
Oman
Jordan
Lebanon
Syria
Iraq
Details
Gender
Brightz Ananta
Steel
6R24-00A0, SAEC001
Band length
Regular (180–200 mm)
Automatic
Dial colour
Case diameter
45 mm
Original warranty included
Condition
Good - visible signs of wear
JapanVerified
369
Objects sold
100%