Salvator Rosa - Satire - 1787

13
zile
03
ore
40
minute
52
secunde
Ofertă actuală
€ 3
Fără preț de rezervă
IT
3 €

Protecția cumpărătorului Catawiki

Plata dvs. este în siguranță la noi până când primiți obiectul. Afișare detalii

Trustpilot 4.4 | 138076 recenzii

Evaluat excelent pe Trustpilot.

Satire de Salvator Rosa, ediția ilustrată publicată la Livorno în 1787, în italiană ca limbă originală, 382 de pagini cu ilustrații în afara textului, legătorie broșată în coperte din carton contemporan, în stare bună.

Rezumat asistat de inteligență artificială

Descriere de la vânzător

SALVATORE ROSA, PICTORUL FILOSOF CARE A ÎNFRUNTAT NAPOLI ȘI ROMA CU SATIRELE REPRIMANTE
Rară și fascinantă ediție livorniană din secolul al XVIII-lea a Satirelor lui Salvator Rosa, însoțită de Viața autorului și îmbogățită cu elegante gravuri calcografice. Opera redă fața cea mai tulburătoare și modernă a marelui artist napolitan: nu doar pictor de peisaje furtunoase și vrăjitorii, ci poet satiric, moralist și spirit rebel al secolului al XVII-lea italian. Mențiunea tipografică eronată „Londra” reflectă gustul cosmopolit și strategiile editoriale ale secolului al XVIII-lea din Livorno, adesea înclinat spre folosirea locurilor de imprimare fictive pentru a conferi prestigiu internațional publicațiilor. Exemplarului îi păstreazăvechea vestă în carton dacă coev, rar supraviețuită.
VALOAREA VERII
Edițiile din secolul al XVIII-lea ale Satirelor lui Salvator Rosa, complete cu ilustrațiile calcografice și conservate în legătura originală coevală, se află din ce în ce mai căutate pe piața anticariatului internațional. Otricele comparabile oscilează, în general, între 400 și 600 de euro, cu evaluări mai mari pentru exemplare marginose, autentice și neînrăite ca cel prezent.

DESCRIEREA FIZICĂ ȘI STAREA
Legatorie originală în cartonat de așteptare cu titlu manuscris la dos.
Spate detașat de cărți. Portret calcograf al lui Salvator Rosa și antiporta alegorică tăiate. Cărți cu unele floare și brunituri fiziologice. În cărți vechi, cu o istorie multicentenară, pot exista unele imperfecțiuni, nu întotdeauna relevate în descriere. Pp. (2); 378; (2).

Titlu COMPLET ȘI AUTOR
Satire di Salvator Rosa.
Livorno, la Tomaso Masi e Compagnia, 1787.
Salvator Rosa.

CONTEXTE ȘI SEMNIFICAȚIE
Satirile lui Salvator Rosa reprezintă una dintre cele mai violente și fascinante invective morale ale barocului italian. Prin compoziții dedicate picturii, muzicii, războiului, poeziei și invidiei, Rosa atinge frontal corupția socială, ipocrizia culturală și mediocritatea timpului său. Tonul, puternic giovenalian, alternă sarcasmul, furiile morale și viziunile aproape teatrale. În secolul al XVIII-lea aceste opere au fost redescoperite și retelectate în cercuri cultivate și libertine, în special în centrele editoriale deschise comerțului internațional precum Livorno, un oraș profund legat de rețelele comerciale engleze. Folosirea locului de imprimare fals „Londra” se înscrie tocmai în această strategie editorială: evocarea modernității, libertății intelectuale și prestigiului cosmopolit.

BIOGRAFIA AUTORULUI
Salvator Rosa s-a născut la Napoli în 1615 și a fost unul dintre cei mai originali artiști europeni ai secolului XVII. Pictor, gravor, actor, muzician și poet, a activat între Napoli, Florența și Roma, dezvoltând un stil vizionar, furtunos și profund anticonformist. Celebru pentru peisajele sălbatice, scenele de magie, filozofii rătăcitori și compozițiile dramatice, a influențat profund gustul romantic european. Satirele sale au contribuit la conturarea imaginii sale de artist rebel și intelectual independent.

ISTORIE TIPĂRIRE ȘI CIRCULAȚIE
Satirele au fost publicate și reeditate de mai multe ori între secolele XVII și XVIII, adesea însoțite de comentarii erudite și de aparate biografice. edițiile livornese de la sfârșitul secolului al XVIII-lea sunt deosebit de interesante prin caracterul lor semi- clandestin și internațional. Livorno, port liber și nod cultural mediteranean, găzduia într-adevăr un mediu editorial dinamic și relativ liber în comparație cu alte centre italiene. Exemplarelor conservate în carton original le lipsește astăzi comuniaj în comparație cu cele legate ulterior în piele în secolul XIX.

BIBLIOGRAFIE ȘI REFERINȚE
Passano, Salvator Rosa în literatura artistică și satirică a secolului al XVII-lea, Napoli.
Croce, Teatrele din Napoli și Salvator Rosa.
Mannocci, Salvator Rosa 1615–1673, catalogul expoziției, Londra.
Bénézit, Dictionnaire des Peintres, sculpteurs, dessinateurs et graveurs, la voc. „Rosa, Salvator”.
British Museum, cataloage ale gravurilor referitoare la Salvator Rosa.
ICCU / OPAC SBN, înregistrări bibliografice ale edițiilor livornese din secolul al XVIII-lea ale Satire.
Graesse, Trésor de livres rares et précieux, la voc.
Brunet, Manuel du libraire, IV, pp. 1410–1411.

Povestea Vânzătorului

RareBooks NO-RESERVE aduce farmecul vechilor nume în era digitală — cu vânzări selectate, oferte remarcabile și povești demne de colecționat. Pentru că deținerea unui exemplar rar ar trebui să fie o descoperire, nu un lux. RareBooks NO-RESERVE revoluționează piața online a cărților vechi și rare. Ca pionier în comerțul electronic, compania transformă accesul la ediții valoroase și de colecție prin lansarea de vânzări flash exclusive pe platforme de top — oferind reduceri semnificative la cărți care, de obicei, sunt disponibile doar la prețuri premium. Cu un accent clar pe vizibilitate, inovație digitală și strategie de stabilire a prețurilor, RareBooks NO-RESERVE transformă raritatea în oportunitate, construind loialitatea clienților pe termen lung prin oferte irezistibile și propuneri de valoare selectate.
Tradus cu Google

SALVATORE ROSA, PICTORUL FILOSOF CARE A ÎNFRUNTAT NAPOLI ȘI ROMA CU SATIRELE REPRIMANTE
Rară și fascinantă ediție livorniană din secolul al XVIII-lea a Satirelor lui Salvator Rosa, însoțită de Viața autorului și îmbogățită cu elegante gravuri calcografice. Opera redă fața cea mai tulburătoare și modernă a marelui artist napolitan: nu doar pictor de peisaje furtunoase și vrăjitorii, ci poet satiric, moralist și spirit rebel al secolului al XVII-lea italian. Mențiunea tipografică eronată „Londra” reflectă gustul cosmopolit și strategiile editoriale ale secolului al XVIII-lea din Livorno, adesea înclinat spre folosirea locurilor de imprimare fictive pentru a conferi prestigiu internațional publicațiilor. Exemplarului îi păstreazăvechea vestă în carton dacă coev, rar supraviețuită.
VALOAREA VERII
Edițiile din secolul al XVIII-lea ale Satirelor lui Salvator Rosa, complete cu ilustrațiile calcografice și conservate în legătura originală coevală, se află din ce în ce mai căutate pe piața anticariatului internațional. Otricele comparabile oscilează, în general, între 400 și 600 de euro, cu evaluări mai mari pentru exemplare marginose, autentice și neînrăite ca cel prezent.

DESCRIEREA FIZICĂ ȘI STAREA
Legatorie originală în cartonat de așteptare cu titlu manuscris la dos.
Spate detașat de cărți. Portret calcograf al lui Salvator Rosa și antiporta alegorică tăiate. Cărți cu unele floare și brunituri fiziologice. În cărți vechi, cu o istorie multicentenară, pot exista unele imperfecțiuni, nu întotdeauna relevate în descriere. Pp. (2); 378; (2).

Titlu COMPLET ȘI AUTOR
Satire di Salvator Rosa.
Livorno, la Tomaso Masi e Compagnia, 1787.
Salvator Rosa.

CONTEXTE ȘI SEMNIFICAȚIE
Satirile lui Salvator Rosa reprezintă una dintre cele mai violente și fascinante invective morale ale barocului italian. Prin compoziții dedicate picturii, muzicii, războiului, poeziei și invidiei, Rosa atinge frontal corupția socială, ipocrizia culturală și mediocritatea timpului său. Tonul, puternic giovenalian, alternă sarcasmul, furiile morale și viziunile aproape teatrale. În secolul al XVIII-lea aceste opere au fost redescoperite și retelectate în cercuri cultivate și libertine, în special în centrele editoriale deschise comerțului internațional precum Livorno, un oraș profund legat de rețelele comerciale engleze. Folosirea locului de imprimare fals „Londra” se înscrie tocmai în această strategie editorială: evocarea modernității, libertății intelectuale și prestigiului cosmopolit.

BIOGRAFIA AUTORULUI
Salvator Rosa s-a născut la Napoli în 1615 și a fost unul dintre cei mai originali artiști europeni ai secolului XVII. Pictor, gravor, actor, muzician și poet, a activat între Napoli, Florența și Roma, dezvoltând un stil vizionar, furtunos și profund anticonformist. Celebru pentru peisajele sălbatice, scenele de magie, filozofii rătăcitori și compozițiile dramatice, a influențat profund gustul romantic european. Satirele sale au contribuit la conturarea imaginii sale de artist rebel și intelectual independent.

ISTORIE TIPĂRIRE ȘI CIRCULAȚIE
Satirele au fost publicate și reeditate de mai multe ori între secolele XVII și XVIII, adesea însoțite de comentarii erudite și de aparate biografice. edițiile livornese de la sfârșitul secolului al XVIII-lea sunt deosebit de interesante prin caracterul lor semi- clandestin și internațional. Livorno, port liber și nod cultural mediteranean, găzduia într-adevăr un mediu editorial dinamic și relativ liber în comparație cu alte centre italiene. Exemplarelor conservate în carton original le lipsește astăzi comuniaj în comparație cu cele legate ulterior în piele în secolul XIX.

BIBLIOGRAFIE ȘI REFERINȚE
Passano, Salvator Rosa în literatura artistică și satirică a secolului al XVII-lea, Napoli.
Croce, Teatrele din Napoli și Salvator Rosa.
Mannocci, Salvator Rosa 1615–1673, catalogul expoziției, Londra.
Bénézit, Dictionnaire des Peintres, sculpteurs, dessinateurs et graveurs, la voc. „Rosa, Salvator”.
British Museum, cataloage ale gravurilor referitoare la Salvator Rosa.
ICCU / OPAC SBN, înregistrări bibliografice ale edițiilor livornese din secolul al XVIII-lea ale Satire.
Graesse, Trésor de livres rares et précieux, la voc.
Brunet, Manuel du libraire, IV, pp. 1410–1411.

Povestea Vânzătorului

RareBooks NO-RESERVE aduce farmecul vechilor nume în era digitală — cu vânzări selectate, oferte remarcabile și povești demne de colecționat. Pentru că deținerea unui exemplar rar ar trebui să fie o descoperire, nu un lux. RareBooks NO-RESERVE revoluționează piața online a cărților vechi și rare. Ca pionier în comerțul electronic, compania transformă accesul la ediții valoroase și de colecție prin lansarea de vânzări flash exclusive pe platforme de top — oferind reduceri semnificative la cărți care, de obicei, sunt disponibile doar la prețuri premium. Cu un accent clar pe vizibilitate, inovație digitală și strategie de stabilire a prețurilor, RareBooks NO-RESERVE transformă raritatea în oportunitate, construind loialitatea clienților pe termen lung prin oferte irezistibile și propuneri de valoare selectate.
Tradus cu Google

Detalii

Numărul de Cărți
1
Subiect
Poezie
Titlul Cărții
Satire
Autor/ Ilustrator
Salvator Rosa
Stare
Bună
Anul de publicație al celui mai vechi articol
1787
Înălțime
178 mm
Ediție
Ediție Ilustrată, Prima ediție în acest format
Lățime
104 mm
Limbă
Italiană
Original language
Da
Editor
Livorno, presso Tomaso Masi e Compagnia, 1787
Legare
Copertă moale
Extras
Planșe adăugate
Numărul de pagini
382
Vândut de
ItaliaVerificat
230
Obiecte vândute
100%
protop

Obiecte similare

Pentru dvs. în

Cărți