Ublast - Brigate - REF.UBBRG42BZBK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
16
hours
24
minutes
24
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Brigate Limited Edition, reference REF.UBBRG42BZBK, a 42 mm stainless steel automatic watch with Seiko NH35 movement, long rubber Tropic strap, water resistant to 200 metres, new with original box, papers and two-year international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model " UBLAST - BRIGATE " - Limited Edition
316L stainless steel case – sapphire crystal – Japanese Seiko NH35 automatic – Tropic FKM strap
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date
CASE: 316L stainless steel - bronze IP treatment
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: sandblasted
CROWN: screw-down - 316L stainless steel - bronze IP treatment
GLASS: sapphire
CASE BACK: screw-down - 316L stainless steel
WATER RESISTANCE: 20 ATM - 200 meters
MOVEMENT: Seiko NH35
DIAL: matte - luminescent Roman numerals - luminous hands
BUCKLE: 18 mm - tang buckle - 316L stainless steel - bronze IP treatment
STRAP: 20 mm - Tropic rubber FKM
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
New, never worn – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders shipped from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURED - DOMESTIC AND EUROPE
No additional tax to be paid within the European Union
SHIPPING INSURED - EXTRA EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: sandblasted
GLASS: sapphire
MOVEMENT: Seiko NH35
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Brigate
Band material
Rubber
Reference number
REF.UBBRG42BZBK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%