Ublast - Orbital Plane - Automatic Moon Phase - REF.UBORPL42GDBK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
16
hours
21
minutes
54
seconds
Current bid
7 other people are watching this object
PL
FR
Rated Excellent on Trustpilot.
Orbital Plane - Automatic Moon Phase, reference REF.UBORPL42GDBK Ltd. Edition, a 42 mm stainless steel case with a long leather strap and Japanese automatic movement featuring a lunar phase, new with original box, papers and a two-year international warranty.
Official Authorized Dealer
UBLAST is a registered Italian brand.
We offer the model “UBLAST - ORBITAL PLANE / Moon Phase Limited Edition”
Function: hours - minutes - seconds – lunar phase
Case: 42x12mm stainless steel 316L
Bezel: stainless steel 316L
Crystal: sapphire
Crown: stainless steel 316L
Case back: stainless steel 316L
Strap: genuine leather – (about 250 mm including case)
Clasp: stainless steel 316L – deployant
Water Resistance: 5ATM - 50 meters
Gender: men
Weight: about 95 g
CONDITIONS
New, never worn – 2-year international warranty included
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH A DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders are shipped from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
No additional tax to pay within the European Union
INTERNATIONAL SHIPPING - REST OF WORLD
Official Authorized Dealer
Bezel: stainless steel 316L
Crystal: sapphire
Crown: stainless steel 316L
Gender: men
Weight: about 95 g
CONDITIONS
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
Model
Orbital Plane - Automatic Moon Phase
Band material
Leather
Reference number
REF.UBORPL42GDBK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%