Ublast - Horizon Titanium - Professional Diver - REF.UBHO45BKT - Automatic Swiss - Men - 2026
days
08
hours
08
minutes
23
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Horizon Titanium - Professional Diver, REF.UBHO45BKT, 2020+, automatic movement.
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model “UBLAST - HORIZON Professional Diver”
Function: hours - minutes - seconds – date
Case: 48x14.5mm titanium - helium release valve
Dial: date window at 3 o'clock - luminescent indices and hands
Bezel: ceramic - unidirectional 120-click rotating with luminescent inserts
Movement: automatic Swiss Made Sellita SW200 - 38-hour power reserve - 26 jewels
Crystal: sapphire
Crown: titanium
Case back: titanium
Strap: rubber – (about 250 mm including case)
Clasp: titanium – buckle/pin
Water resistance: 50ATM - 500 meters
Gender: men's
Weight: about 115 g
CONDITIONS
New, never worn – 2-year international warranty included
CONTENTS
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH A DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders are shipped from our warehouse in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
No additional taxes payable within the European Union
INTERNATIONAL SHIPPING - REST OF WORLD
Official Authorized Dealer
Crystal: sapphire
Crown: titanium
Case back: titanium
Clasp: titanium – buckle/pin
Gender: men's
Weight: about 115 g
CONDITIONS
CONTENTS
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
Model
Horizon Titanium - Professional Diver
Band material
Rubber
Reference number
REF.UBHO45BKT - Automatic Swiss
Band length
Long (over 200 mm)
Case material
Titanium
Case diameter
45 mm
Objects sold
100%