Ublast - Automatic Diver GMT - 20 ATM - UBDGMJ40BGN - Men - 2026
Over six years of professional experience in watches with extensive collector network.
|---|---|---|
Catawiki Buyer Protection
Your payment’s safe with us until you receive your object.View details
Trustpilot 4.4 | 133090 reviews
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Automatic Diver GMT - 20 ATM reference UBDGMJ40BGN for men, a 40 mm stainless steel automatic GMT diver watch with a long band over 200 mm, produced in 2026, new and unused with original box, papers and international warranty.
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST DIVER GMT / Dual Time"
Function: hours - minutes - seconds – date - GMT
Case: 40x14 mm stainless steel 316L
Dial: date window at 3 o’clock - luminous indices and hands
Bezel: bi-directional rotating steel bezel, 120 clicks
Crystal: mineral with magnifier
Crown: 316L stainless steel – screw-down at 3 o’clock
Case back: 316L stainless steel - screw-down
Strap: 316L stainless steel – Jubilee bracelet - (about 250 mm including case)
Clasp: 316L stainless steel - deployant
Water resistance: 20 ATM - 200 meters
Gender: men
Weight: about 150 g
CONDITIONS
New, never worn – includes two-year international warranty
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL DATED WATCHES
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders are shipped from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
No additional taxes to be paid within the European Union
EXTRA-EUROPEAN SHIPPING - WORLD
FEEDBACK
Seller's Story
Translated by Google TranslateOfficial Authorized Dealer