Ublast - Air Prince Automatic Swiss - REF.UBAP40BU - Men - 2026
Over 25 years’ experience specialising in premium and modern watches internationally.
|---|---|---|
Catawiki Buyer Protection
Your payment’s safe with us until you receive your object.View details
Trustpilot 4.4 | 133090 reviews
Rated Excellent on Trustpilot.
Air Prince Automatic Swiss, reference REF.UBAP40BU, 40 mm stainless steel case, Swiss Made automatic Sellita SW200 movement, date at 3, sapphire crystal, 200 m water resistance, steel bracelet (long over 200 mm), new and never worn with original box, papers and two-year international warranty.
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We propose the model "UBLAST AIR PRINCE"
Stainless steel case 316L - sapphire crystal - Swiss Made automatic Sellita SW200
Function: hours - minutes - seconds – date
Case: 40x12mm – 316L stainless steel
Dial: date window at 3 o’clock - applied indices and logo in relief – luminescent indices and hands
Bezel: 316L stainless steel
Movement: Swiss Made automatic Sellita SW200
Crystal: sapphire
Crown: 316L stainless steel – screw-down at 3 o’clock
Caseback: 316L stainless steel - screw-down
Bracelet: genuine Italian-made leather - (approx. 240 mm including case)
Clasp: 316L stainless steel - buckle/tang
Water resistance: 20 ATM - 200 meters
Gender: men
Weight: approx. 170 g
CONDITIONS
New, never worn – two-year international warranty included
IN THE BOX
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL DATEABLE WATCHES
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
No additional tax to pay within the European Union
SHIPPING OUTSIDE EUROPE - WORLD
FEEDBACK
Seller's Story
Translated by Google TranslateOfficial Authorized Dealer
Bezel: 316L stainless steel
Crystal: sapphire