Ublast - Aquatic - REF.UBAQ40MAG - Ltd. Edition - Men - 2026
days
12
hours
12
minutes
23
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Aquatic Limited Edition with automatic NH35 movement, 40 mm stainless steel case, steel bracelet, 25 ATM water resistance, and comes new with original box, papers, and international 2-year warranty.
CASE: stainless steel
BEZEL: unidirectional 120-click rotating bezel - matte aluminum insert
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 12 mm
FINISH: brushed - polished
CROWN: screw-down - stainless steel
WATER RESISTANCE: 25 ATM - 250 meters
MOVEMENT: Seiko NH35 automatic
DIAL: matte with applied luminous indices - luminous hands with luminous inserts
CLASP: 18 mm - deployant - stainless steel
STRAP: 20 mm - stainless steel - brushed/polished
WEIGHT: 137 g
CONDITIONS
Brand new – never worn – included international two-year warranty
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE – FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders shipped depart from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - NATIONAL AND EUROPEAN UNION
No additional tax to be paid within the EU
SHIPPING INSURANCE - EXTRA EUROPE - WORLD
CASE: stainless steel
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 12 mm
FINISH: brushed - polished
MOVEMENT: Seiko NH35 automatic
WEIGHT: 137 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE – FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Reference number
REF.UBAQ40MAG - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%