Ublast - Aquatic - REF.UBAQ40SAL - Ltd. Edition - Men - 2026
days
13
hours
58
minutes
55
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Aquatic Limited Edition, reference UBAQ40SAL, 40 mm stainless steel automatic men's watch with NH35 movement, new with box, papers and international warranty.
CASE: stainless steel
BEZEL: unidirectional rotating 120 clicks - matte aluminum inlay
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 12 mm
FINISH: brushed - polished
CROWN: screw-down - stainless steel
WATER RESISTANCE: 25 ATM - 250 meters
MOVEMENT: Seiko NH35 automatic
DIAL: matte with applied luminous markers - polished luminous hands
CLASP: 18 mm - deployment - stainless steel
STRAP: 20 mm - stainless steel - brushed/polished
WEIGHT: 137 g
CONDITION
New, never worn – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - NATIONAL AND EUROPE
No additional tax to be paid within the European Union
SHIPPING INSURANCE - OUTSIDE EUROPE - WORLD
CASE: stainless steel
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 12 mm
FINISH: brushed - polished
MOVEMENT: Seiko NH35 automatic
WEIGHT: 137 g
CONDITION
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Reference number
REF.UBAQ40SAL - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%