Ublast - Aquatic - REF.UBAQ40SAL - Ltd. Edition - Men - 2026
days
17
hours
32
minutes
03
seconds
Current bid
1 other person has their eye on this
NL
Rated Excellent on Trustpilot.
Aquatic Limited Edition men's watch with a 40 mm stainless steel case, automatic NH35 movement, steel bracelet, new and unworn, includes original box, papers and a 2-year international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST - AQUATIC" - Limited Edition
Stainless steel case - flat mineral glass – NH35 automatic - stainless steel bracelet
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date
CASE: stainless steel
BEZEL: unidirectional 120-click rotateable - matte aluminum insert
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 12 mm
FINISH: brushed - polished
CROWN: screw-down - stainless steel
GLASS: flat mineral
CASE BACK: screwed-down - stainless steel
WATER RESISTANCE: 25 ATM - 250 meters
MOVEMENT: automatic Seiko NH35
DIAL: matte with applied luminous indices - polished luminous hands
BUCKLE/CLASP: 18 mm - deployant - stainless steel
STRAP: 20 mm - stainless steel - brushed/polished
WEIGHT: 137 g
CONDITIONS
New, never worn – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL DATE-WRITE WATCHES
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURED - DOMESTIC AND EUROPEAN UNION
No additional tax to pay within the European Union
SHIPPING INSURED - OUTSIDE EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
CASE: stainless steel
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 12 mm
FINISH: brushed - polished
GLASS: flat mineral
MOVEMENT: automatic Seiko NH35
WEIGHT: 137 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Aquatic
Band material
Steel
Reference number
REF.UBAQ40SAL - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%