Ublast - Aquatic - REF.UBAQ40BWH - Ltd. Edition - Men - 2026
days
17
hours
40
minutes
29
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Aquatic Limited Edition automatic wristwatch for men, 40 mm stainless steel case with black IP coating, NH35 movement, long steel bracelet (>200 mm), 25 ATM water resistance, includes original box and papers with two-year international warranty; new and never worn.
CASE: black IP stainless steel
BEZEL: unidirectional 120-click rotating bezel - matte aluminum insert
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 12 mm
FINISH: brushed - polished
CROWN: screw-down - black IP stainless steel
WATER RESISTANCE: 25 ATM - 250 meters
MOVEMENT: automatic Seiko NH35
DIAL: matte with applied luminous indices - luminous polished hands
BUCKLE: 18 mm - deployant - black IP stainless steel
STRAP: 20 mm - black IP stainless steel - brushed/polished
WEIGHT: 137 g
CONDITIONS
New, never worn – includes 2-year international warranty
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL DAY/DATE WATCHES
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURED - NATIONAL AND EUROPE
No additional taxes to pay within the European Union
SHIPPING INSURED - EXTRA EUROPE - REST OF THE WORLD
CASE: black IP stainless steel
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 12 mm
FINISH: brushed - polished
MOVEMENT: automatic Seiko NH35
WEIGHT: 137 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL DAY/DATE WATCHES
LOGISTICS/WAREHOUSE
Reference number
REF.UBAQ40BWH - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%