Ublast - Quadrangular - Sapphire Glass - REF.UBQDR40BK - Ltd.Edition - Men - 2026
days
16
hours
24
minutes
00
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Quadrangular Limited Edition, reference REF.UBQDR40BK, 40 mm stainless steel case, automatic NH36 movement, Clous de Paris dial with roman numerals, long stainless steel bracelet, new with original box, papers and international warranty.
Official Authorized Dealer
UBLAST is a registered Italian brand.
We offer the model "UBLAST - QUADRANGULAR" Limited Edition
FUNCTIONS: hour - minute - second - date - Italian/English
CASE: 316L stainless steel
BEZEL: 316L stainless steel - fixed with 8 screws
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 11 mm
FINISH: brushed - polished
CROWN: screw-down - 316L stainless steel
GLASS: flat sapphire
CASE BACK: screw-down - 316L stainless steel
WATER RESISTANCE: 10 ATM - 100 meters
MOVEMENT: automatic Seiko NH36
DIAL: Clous de Paris - applied shiny Roman numerals - shiny hands with luminous inserts
BUCKLE: 18 mm deployant - 316L stainless steel
STRAP: 20 mm 316L stainless steel - brushed/polished
WEIGHT: 163 g
CONDITIONS
New, never worn – includes two-year international warranty
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders are shipped from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - NATIONAL AND EUROPE
No additional tax to pay within the European Union
SHIPPING INSURANCE - OUTSIDE EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
CASE: 316L stainless steel
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 11 mm
FINISH: brushed - polished
GLASS: flat sapphire
MOVEMENT: automatic Seiko NH36
WEIGHT: 163 g
CONDITIONS
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Quadrangular - Sapphire Glass
Band material
Steel
Reference number
REF.UBQDR40BK - Ltd.Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%