Ublast - Quadrangular - Sapphire Glass - REF.UBQDR40CHA - Ltd.Edition - Men - 2026
days
21
hours
23
minutes
01
second
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Quadrangular Limited Edition wristwatch, 40 mm stainless steel case with sapphire glass, automatic Seiko NH36 movement, long steel bracelet (>200 mm), reference REF.UBQDR40CHA, new with original box, papers and international 2‑year warranty.
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST - QUADRANGULAR" Limited Edition
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date - Italian/English
CASE: 316L stainless steel
BEZEL: 316L stainless steel - fixed with 8 screws
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 11 mm
FINISH: brushed - polished
CROWN: screw-down - 316L stainless steel
GLASS: flat sapphire
CASE BACK: screw-down - 316L stainless steel
WATER RESISTANCE: 10 ATM - 100 meters
MOVEMENT: automatic Seiko NH36
DIAL: Clous de Paris - applied polished Roman numerals - polished hands with luminous inserts
BUCKLE: 18 mm deployant - 316L stainless steel
STRAP: 20 mm stainless steel 316L - brushed/polished
WEIGHT: 163 g
CONDITIONS
New, never worn – 2-year international warranty included
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURED - NATIONAL AND EUROPE
No additional tax to be paid within the European Union
SHIPPING INSURED - OUTSIDE EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
CASE: 316L stainless steel
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 11 mm
FINISH: brushed - polished
GLASS: flat sapphire
MOVEMENT: automatic Seiko NH36
WEIGHT: 163 g
CONDITIONS
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Quadrangular - Sapphire Glass
Band material
Steel
Reference number
REF.UBQDR40CHA - Ltd.Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%