Ublast - Quadrangular - Sapphire Glass - REF.UBQDR40GY - Ltd.Edition - Men - 2026
day
20
hours
10
minutes
12
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Quadrangular - Sapphire Glass, reference REF.UBQDR40GY, 40 mm stainless steel automatic watch in a Limited Edition, with a long steel bracelet, sapphire crystal and 10 ATM water resistance; sold with original box, papers and international 2-year warranty, and never worn.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is a registered Italian brand.
We offer the model "UBLAST - QUADRANGULAR" Limited Edition
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date - Italian/English
CASE: 316L stainless steel
BEZEL: 316L stainless steel – fixed with 8 screws
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 11 mm
FINISH: brushed - polished
CROWN: screw-down - 316L stainless steel
GLASS: flat sapphire
CASE BACK: screw-down - 316L stainless steel
WATER RESISTANCE: 10 ATM - 100 meters
MOVEMENT: automatic Seiko NH36
DIAL: Clous de Paris - applied bright Roman numerals - bright hands with luminous inserts
CLASP: 18 mm deployant - 316L stainless steel
STRAP: 20 mm stainless steel 316L - brushed/polished
WEIGHT: 163 g
CONDITIONS
New, never worn – includes international 2-year warranty
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
GUIDELINE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders are shipped from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - DOMESTIC AND EUROPE
No additional tax to pay within the European Union
SHIPPING INSURANCE - EXTRA-EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
CASE: 316L stainless steel
DIAMETER: Ø 40 mm
CASE HEIGHT: 11 mm
FINISH: brushed - polished
GLASS: flat sapphire
MOVEMENT: automatic Seiko NH36
WEIGHT: 163 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Quadrangular - Sapphire Glass
Band material
Steel
Reference number
REF.UBQDR40GY - Ltd.Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%