Ublast - Brigate - REF.UBBRG42BKBK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
12
hours
46
minutes
09
seconds
Current bid
1 other person has their eye on this
IT
Rated Excellent on Trustpilot.
Brigate Limited Edition model with reference REF.UBBRG42BKBK, 2020s period, Seiko NH35 automatic movement, 42 mm stainless steel case with black IP, matte dial, 20 mm Tropic rubber strap, water resistant to 200 metres, supplied with original box, original papers and international 2-year warranty,新品未使用.
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered trademark.
We offer the model "UBLAST - BRIGATE" - Limited Edition
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date
CASE: stainless steel 316L - IP black treatment
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: brushed
CROWN: screw-down - stainless steel 316L - IP black treatment
GLASS: sapphire
CASE BACK: screw-down - stainless steel 316L
WATER RESISTANCE: 20 ATM - 200 meters
MOVEMENT: Seiko NH35
DIAL: matte - luminescent Roman numerals - luminescent hands
BUCKLE: 18 mm - deployant - stainless steel 316L - IP black treatment
STRAP: 20 mm - Tropic rubber FKM
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
New, unworn – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - DOMESTIC AND EUROPE
No additional fees within the European Union
SHIPPING INSURANCE - EXTRA-EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: brushed
GLASS: sapphire
MOVEMENT: Seiko NH35
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Brigate
Band material
Rubber
Reference number
REF.UBBRG42BKBK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%