Ublast - Brigate - REF.UBBRG42BKBK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
10
hours
42
minutes
18
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Brigate Limited Edition watch, reference REF.UBBRG42BKBK, from 2020+, with automatic movement (Seiko NH35), 42 mm stainless steel IP-black case, black dial, Tropic rubber strap, original box, papers and two-year international warranty, new and unworn.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered trademark.
We offer the model "UBLAST - BRIGATE" - Limited Edition
Stainless steel 316L case – sapphire crystal – Japanese Seiko NH35 automatic – Tropic FKM strap
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date
CASE: 316L stainless steel - black IP coating
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
CROWN: 316L stainless steel - black IP coating, screw-down
FINISH: blasted
CROWN: screw-down - 316L stainless steel - black IP coating
GLASS: sapphire
CASEBACK: screw-down - 316L stainless steel
WATER RESISTANCE: 20 ATM - 200 meters
MOVEMENT: Seiko NH35
DIAL: matte - luminous Roman numerals - luminescent hands
BUCKLE: 18 mm - folding clasp - 316L stainless steel - black IP coating
STRAP: 20 mm - Tropic rubber FKM
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
New, never worn – includes international 2-year warranty
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURANCE - NATIONAL AND EUROPE
No additional fees within the European Union
SHIPPING INSURANCE - EXTRA EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: blasted
GLASS: sapphire
MOVEMENT: Seiko NH35
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Brigate
Band material
Rubber
Reference number
REF.UBBRG42BKBK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%