Ublast - Brigate - REF.UBBRG42BU - Ltd. Edition - Men - 2026
days
19
hours
54
minutes
12
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Brigate automatic watch in 42 mm stainless steel with sapphire crystal, Seiko NH35 movement, 20 ATM water resistance, unidirectional bezel, Tropic FKM rubber strap, boxed with original papers and two‑year international warranty, Ltd. Edition REF.UBBRG42BU.
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model "UBLAST - BRIGATE" - Limited Edition
FUNCTIONS: hours - minutes - seconds - date
CASE: stainless steel 316L
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: brushed
CROWN: screw-down - stainless steel 316L
GLASS: sapphire
CASE BACK: screw-down - stainless steel 316L
WATER RESISTANCE: 20 ATM - 200 meters
MOVEMENT: Seiko NH35
DIAL: matte - luminous Roman numerals - luminous hands
BUCKLE: 18 mm - pin buckle - stainless steel 316L
STRAP: 20 mm - Tropic rubber FKM
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
Brand new - never worn – includes 2-year international warranty
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL DATE-CHRONO WATCHES
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
SHIPPING INSURED - DOMESTIC AND EUROPE
No additional taxes to pay within the European Union
SHIPPING INSURED - EXTRA-EUROPE - WORLD
Official Authorized Dealer
CASE: stainless steel 316L
DIAMETER: Ø 42 mm
CASE HEIGHT: 12.6 mm
FINISH: brushed
GLASS: sapphire
MOVEMENT: Seiko NH35
WEIGHT: 105 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
LOGISTICS/WAREHOUSE
Model
Brigate
Band material
Rubber
Reference number
REF.UBBRG42BU - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%