Ublast - Oracle Bronze Ltd. Edition - REF.UBORA40BK - Men - 2026
days
00
hours
01
minute
49
Rated Excellent on Trustpilot.
Oracle Bronze Ltd. Edition, REF.UBORA40BK, 2020+ period, automatic movement, 40 mm bronze case with a genuine Italian leather strap, new with original box, papers and international warranty.
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model “UBLAST - ORACLE BRONZE – Limited Edition”
TECHNICAL FEATURES
Function: hours - minutes – seconds
Case: 40x13.6mm – bronze
Dial: with luminous raised indices - luminescent hands
Bezel: bronze 120 unidirectional clicks
Movement: reliable Japanese automatic Seiko NH35 - 41-hour power reserve - 24 jewels
Glass: domed sapphire
Crown: bronze
Back: 316L stainless steel
Strap: genuine leather made in Italy – (about 250 mm case including)
Clasp: bronze – buckle/pin
Water resistance: 30 ATM - 300 meters - 990 ft
Gender: men
Weight: about 90 g
CONDITIONS
Brand new – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH A DATE FUNCTION
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders are shipped from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
No additional charges to be paid within the European Union
REST OF WORLD SHIPMENT
Official Authorized Dealer
TECHNICAL FEATURES
Case: 40x13.6mm – bronze
Glass: domed sapphire
Crown: bronze
Back: 316L stainless steel
Clasp: bronze – buckle/pin
Gender: men
Weight: about 90 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
REST OF WORLD SHIPMENT
Model
Oracle Bronze Ltd. Edition
Band material
Leather
Reference number
REF.UBORA40BK
Band length
Long (over 200 mm)
Case material
Gunmetal
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%