Ublast - Elegant Chronograph - REF. UBELCH40WH - Men - 2026
days
15
hours
14
minutes
40
Rated Excellent on Trustpilot.
Ublast Elegant Chronograph for men, with a 40 mm stainless steel case, quartz movement, genuine leather strap longer than 200 mm, includes original box, original papers and international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model " UBLAST ELEGANT "
Functions: hour - minute - second – date – chronograph
Case: 40x11mm – stainless steel 316L
Dial: date window at 4 o’clock – luminescent indices and hands – 2 chronograph subdials
Bezel: stainless steel 316L
Movement: Japanese quartz chronograph Miyota OS21
Glass: domed mineral
crown: stainless steel 316L – screw-down at 3 o’clock
Case back: stainless steel 316L - screw-down
Strap: genuine leather - (about 250 mm including case)
Clasp: stainless steel 316L - folding buckle
Water Resistance: 5ATM - 50 meters
Gender: men
Weight: about 60 g
CONDITIONS
New, never worn – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
No additional charges within the European Union
WORLDWIDE SHIPPING - EXTRA EUROPE
Official Authorized Dealer
Bezel: stainless steel 316L
Glass: domed mineral
Gender: men
Weight: about 60 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
Model
Elegant Chronograph
Band material
Leather
Reference number
REF. UBELCH40WH
Band length
Long (over 200 mm)
Movement
Quartz
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%