Ublast - Orbital Plane - Automatic Moon Phase - REF.UBORPL42BK - Ltd. Edition - Men - 2026
day
23
hours
16
minutes
36
Rated Excellent on Trustpilot.
Orbital Plane – Automatic Moon Phase limited edition, reference REF.UBORPL42BK, 42 mm stainless steel case, Japanese automatic movement (Miyota) with lunar phase, leather strap, new with original box and papers, 50 m water resistance, for men, 2020s, international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered brand.
We offer the model “UBLAST - ORBITAL PLANE / Moon Phase Limited Edition”
Function: hours - minutes - seconds – moon phase
Case: 42x12mm stainless steel 316L
Dial: starry boreal effect – 3D Earth - Arabic numerals - 360° rotating mother-of-pearl moon disk
Bezel: stainless steel 316L
Crystal: sapphire
Crown: stainless steel 316L
Case back: stainless steel 316L
Strap: genuine leather – (about 250 mm including case)
Clasp: stainless steel 316L – deployant
Water resistance: 5ATM - 50 meters
Gender: men
Weight: about 95 g
CONDITIONS
New, never worn – two-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL watches WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
No additional tax to be paid within the European Union
EXTRA-EU SHIPMENT - WORLD
Official Authorized Dealer
Bezel: stainless steel 316L
Crystal: sapphire
Crown: stainless steel 316L
Gender: men
Weight: about 95 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL watches WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
EXTRA-EU SHIPMENT - WORLD
Model
Orbital Plane - Automatic Moon Phase
Band material
Leather
Reference number
REF.UBORPL42BK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%