Ublast - Orbital Plane - Automatic Moon Phase - REF.UBORPL42BK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
21
hours
35
minutes
35
Rated Excellent on Trustpilot.
Orbital Plane - Automatic Moon Phase, a 42 mm stainless steel, automatic men's watch with a leather strap, limited edition REF.UBORPL42BK, new with original box, papers and two-year international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is a registered Italian brand.
We offer the model “UBLAST - ORBITAL PLANE / Moon Phase Limited Edition”
Function: hours - minutes - seconds – lunar phase
Case: 42x12mm stainless steel 316L
Dial: starry boreal effect – 3D Earth - Arabic numerals - 360° rotating mother-of-pearl lunar disc
Bezel: 316L stainless steel
Glass: sapphire
Crown: 316L stainless steel
Case back: 316L stainless steel
Strap: genuine leather – (about 250 mm overall including case)
Clasp: 316L stainless steel – deployant
Water resistance: 5ATM - 50 meters
Gender: men
Weight: about 95 g
CONDITIONS
New, never worn – 2 years international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
No additional tax to pay within the European Union
SHIPPING OUTSIDE EUROPE - WORLDWIDE
Official Authorized Dealer
Bezel: 316L stainless steel
Glass: sapphire
Crown: 316L stainless steel
Gender: men
Weight: about 95 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPPING
Model
Orbital Plane - Automatic Moon Phase
Band material
Leather
Reference number
REF.UBORPL42BK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%