Ublast - Orbital Plane - Automatic Moon Phase - REF.UBORPL42GDBK - Ltd. Edition - Men - 2026
days
00
hours
00
minutes
05
seconds
Current bid
1 other person has their eye on this
IT
IT
Rated Excellent on Trustpilot.
Orbital Plane - Automatic Moon Phase, reference REF.UBORPL42GDBK, Ltd. Edition, 42 mm stainless steel case with leather band, Japanese automatic movement with a 360° moon phase, new and unworn with original box, papers and two-year international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is a registered Italian brand.
We offer the model “UBLAST - ORBITAL PLANE / Moon Phase Limited Edition”
Function: hours - minutes - seconds – moon phase
Case: 42x12mm stainless steel 316L
Bezel: stainless steel 316L
Crystal: sapphire
Crown: stainless steel 316L
Caseback: stainless steel 316L
Strap: genuine leather – (approx. 250 mm including case)
Clasp: stainless steel 316L – deployant
Water resistance: 5ATM - 50 meters
Gender: men
Weight: approx. 95g
CONDITIONS
New, never worn – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
No additional tax within the European Union
EXTRA-EUROPEAN SHIPMENT - WORLD
Official Authorized Dealer
Bezel: stainless steel 316L
Crystal: sapphire
Crown: stainless steel 316L
Caseback: stainless steel 316L
Gender: men
Weight: approx. 95g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
Model
Orbital Plane - Automatic Moon Phase
Band material
Leather
Reference number
REF.UBORPL42GDBK - Ltd. Edition
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
42 mm
Objects sold
100%