Ublast - Submerged 30 ATM - REF.UBSBM40BKO - Men - 2026
days
19
hours
25
minutes
05
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST SUBMERGED 30 ATM watch, reference REF. UBSBM40BKO, automatic movement, stainless steel case 40 mm, steel bracelet, for men, new with original box, papers and a two-year international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
We offer the model "UBLAST SUBMERGED 30 ATM"
Function: hours - minutes - seconds – date/day in English and Italian
Case: 40x13.5mm – stainless steel 316L
Dial: date window at 3 o'clock – luminescent indices and hands
Movement: Japanese automatic Seiko NH35 - (24 jewels - 41 hours power reserve)
Crystal: sapphire
crown: 316L stainless steel – screw-down at 4 o'clock
Case back: 316L stainless steel - screw-down
Strap: 316L stainless steel - (about 250 mm including case)
Clasp: 316L stainless steel - deployant with safety pushers
Water resistance: 30ATM - 300 meters
Gender: men
Weight: about 180g
CONDITIONS
Brand new, never worn – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders are shipped from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
No additional tax to be paid within the European Union
OUTSIDE EUROPE - WORLDWIDE SHIPMENT
Official Authorized Dealer
Crystal: sapphire
Gender: men
Weight: about 180g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
Model
Submerged 30 ATM
Band material
Steel
Reference number
REF.UBSBM40BKO
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%