Ublast - Turquoise Stone Dial - UBCEJA40TUR - Men - 2026
days
09
hours
02
minutes
30
Rated Excellent on Trustpilot.
UBLAST Turquoise Stone Dial watch, reference UBCEJA40TUR, 40 mm stainless steel case, automatic movement, new with original box and papers and 2-year international warranty.
AI-assisted summary
Description from the seller
Official Authorized Dealer
UBLAST is an Italian registered trademark.
We offer the model "UBLAST CENTURY Turquoise Stone Dial"
Function: hours - minutes - seconds – date
Case: 40x11.5 mm stainless steel 316L
Bezel: knurled
Movement: Japanese automatic Seiko NH35 - (24 jewels - 41 hours of power reserve)
Crystal: mineral with cyclops
Crown: stainless steel 316L – screw-down at 3 o’clock
Case back: stainless steel 316L - screw-down
Bracelet: stainless steel 316L – jubilee - (about 250 mm including case)
Clasp: stainless steel 316L - deployant
Water resistance: 10ATM - 100 meters
Gender: unisex
Weight: about 140 g
CONDITIONS
Brand new never worn – 2-year international warranty included
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
All orders ship from our warehouse located in ITALY
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
No additional tax to pay within the European Union
EXTRA-EUROPEAN SHIPMENT - WORLD
Official Authorized Dealer
Bezel: knurled
Crystal: mineral with cyclops
Gender: unisex
Weight: about 140 g
CONDITIONS
CONTENT
INFO
IMPORTANT NOTE FOR FIRST USE
RULE FOR ALL WATCHES WITH DATE
LOGISTICS/WAREHOUSE
NATIONAL AND EUROPEAN SHIPMENT
Model
Turquoise Stone Dial
Band material
Steel
Reference number
UBCEJA40TUR
Band length
Long (over 200 mm)
Case diameter
40 mm
Objects sold
100%