Denon - AVR-X2000 - Integrated Network Solid state multi-channel receiver
days
06
hours
12
minutes
16
seconds
Current bid
Reserve price not met
Matthew McIvor
Expert
1 other person has their eye on this
RO
RO
Description from the seller
Hereby offered, a well-working Denon AVR-X2000, truly a top amplifier in its class.
Without remote control.
SPECS:
Tuning range: FM, MW
Power output: 95 watts per channel into 8Ω (stereo)
Surround output: 95W (front), 95W (center), 95W (rear)
Frequency response: 10Hz to 100kHz
Total harmonic distortion: 0.08%
Input sensitivity: 200mV (line)
Signal to noise ratio: 100dB (line)
Digital inputs: coaxial, optical, USB, LAN
Video Connections: HDMI, component, composite
Dimensions: 434 x 167 x 330mm
Weight: 9.5kg
Seller's Story
Without remote control.
SPECS:
Tuning range: FM, MW
Dimensions: 434 x 167 x 330mm
Weight: 9.5kg
Seller's Story
Details
Era
After 2000
Brand
Denon
Model
AVR-X2000 - Integrated Network
Multiple models
No
Physical condition
Good
Number of objects
1
Includes
No extra's
Weight
8 kg
Functional condition
Tested and working/playable
Sold by
The NetherlandsVerified
18944
Objects sold
98.79%